-
Wrażenia z dobrze temperowanego stroju/temperamentu
Współcześnie w muzyce wykorzystuje się strój równomiernie temperowany. Każdy kolejny dźwięk wyrażany jest jako pierwiastek 12 stopnia z 2. Inaczej to wygląda w przypadku innych temperamentów. Różne interwały mają różne stosunki. Zapisem określające te różnice jest zapis odchyleń w centach. Zainteresowanych zachęcam do zapoznania się z podręcznikiem Dawne temperacje i przykładami muzycznymi. Osoba nieprzyzwyczajona do…
-
Street piano. Dlaczego nie street organ?
Pianino czy fortepian można spotkać w różnych obiektach użyteczności publicznej takich jak lotniska, galerie handlowe czy hotele pięciogwiazdkowe. Organów jednak nie spotyka się zbyt często w formie pozytywu czy pełnowymiarowych organów. Koszt budowy pozytywu nie jest aż taki drogi, aby argument finansowy przemawiał za brakiem obecności tego instrumentu. Argumentem przemawiającym za brakiem organów jest technika…
-
Zamiast e-MMPI-2
Test MMPI-2 w wersji elektronicznej wiąże się z poniesieniem kosztów. Ponad to dostępny jest tylko dla psychologów. Podczas toku studiów psychologicznych poznaję się ten test, lecz w wersji papier-ołówek. Ręczne zliczanie skal jest czasochłonne. Wychodząc na przeciw napisałam (na chwilę obecną) moduł podliczający skale. Ułatwia to analizę wyników kwestionariusza.
-
Modelowanie fizyczne organów piszczałkowych
Trudno pozwolić sobie w zaciszu domowym własnych organów. Należało by dysponować sporym majątkiem i sporą przestrzenią jeśli nie miał by to być pozytyw. Jedynym rozwiązaniem na które mnie stać to GrandOrgue – sampler VPO. Niestety brakuje mi w nim oddawania bardziej rzeczywistego dźwięku. Prawie w ogóle nie wykorzystuje on przetwarzania dźwięku w domenie cyfrowej. Nie…
-
Czas na OCR
Od wczoraj mam zajawkę na optyczne rozpoznawanie tekstu korzystając z aplikacji typu open source. Na Krakenka mam za mało miejsca na dysku, więc korzystam z Tesseract. Wykorzystałam przyjemne z pożytecznym i dodałam swoje referencje odczytane za pomocą OCR.