Referencje

Urząd Gminy Iwanowice

Pani Amelia Krasucka odbyła praktykę programowa w okresie od 25 maja 2021 do 22 czerwca 2021 roku oraz w okresie 12 lipca do 13 sierpnia w wymiarze łącznym 260 godzin. Pani Amelia wykonywała powierzone zadania bardzo sumiennie. Wykazała się: życzliwością, wysoka kultura osobista, obowiązkowością w pracy, umiejętnością logicznego myślenia i
podejmowania decyzji oraz wiedzą w zakresie wykonywania powierzonych zadań. Wychodziła z wstaną inicjatywą dotyczącą realizacji zadań nie zleconych przez opiekuna praktyki oraz innych pracowników zatrudnionych w Urzędzie.

Umiała zorganizować sobie stanowisko pracy. Pracowała samodzielnie i w zespole. Zna i przestrzegała prawa związane z wykonywanym pracy na stanowisku pracy. Stosowała się do obowiązujących w instytucji zasad i praw. Przestrzegała norm społecznych i etycznych. Była zainteresowana problematyka związaną z miejscem odbywania praktyki. Godnie reprezentowała wizerunek urzędu. Szybko nawiązywała kontakt z innymi pracownikami urzędu.

Dorota Bartuś

Archiwum Polskiej Prowincji Zgromadzenia księży Misjonarzy, Archiwum Instytutu Wydawniczego Księży Misjonarzy „Nasza Przeszłość”

Pani Amelia Krasucka odbyła praktykę zawodową w dwóch archiwach. Po zapoznaniu się z układem archiwaliów przystąpiła do opracowania spuścizny zmarłych misjonarzy z XVIII wieku. Poświęciła temu zadaniu połowę czasu przewidzianą na odbycie praktyki zawodowej. Podczas drugiej części zajmowała się opracowaniem korespondencji w archiwum „Nasza Przeszłość”. Do każdej z opracowanych teczek sporządzała wykaz korespondencji (w zależności od jednostki: nadawców lub odbiorców). Powierzone zadania wykonywała dokładnie i rzetelnie.

ks. Wacław Umiński

Archiwum Polskiej Prowincji Dominikaninów

Pani Amelia Krasucka, studentka III roku studiów licencjackich na kierunku
archiwistyka, zarządzanie dokumentacją i infobrokerstwo, na Uniwersytecie
Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, odbywała bezpłatną praktykę archiwalną w wymiarze 80 godzin w Archiwum Polskiej Prowincji Dominikanów w Krakowie. Praktyka trwała w dniach 12 października – 9 listopada 2021 r. Opiekunem praktyki był mgr Adrian Cieślik, archiwista zatrudniony w Archiwum Polskiej Prowincji Dominikanów w Krakowie.

Podczas trwania praktyki Pani Amelia została zapoznaa z zasobem APPD oraz
jego dziejami. Zostały jej przedstawione podstawowe przepisy dotyczące
bezpieczeństwa i higieny pracy, a także ochrony danych osobowych oraz tajemnicy służbowej.

Do obowiązków praktykanta należało:

  • inwentaryzacja rękopisów XVIII- i XIX-wiecznych (zadanie główne)
  • ponowne pakowanie powyższych rękopisów w paczki archiwalne
  • digitalizacja 6 jednostek archiwalnych ze zbioru Ławry Poczajowskiej
    (przygotowanie do digitalizacji, zapoznanie ze sprzętem fotograficzny,
    fotografowanie i obróbka cyfrowa plików, systematyzacja plików)
  • pomiar 78 ksiąg rękopiśmiennych, zgodnie z zasadami przyjętymi w archiwach państwowych
  • pomoc w transporcie rękopisów z Pracowni Konserwacji Archiwum Narodowego w Krakowie
  • pomoc w skontrum zespołu rękopisów nowożytnych – sprawdzenie stanu
    faktycznego z protokołami zdawczo-odbiorczymi, po przywiezieniu z konserwacji.

Pani Amelia podczas praktyki zaznajomiła się z dokumentami
archiwalnymi związanymi z Zakonem Dominikanów. Głównym jego zadaniem była kontynuacja inwentaryzacji rękopisów z XVIII i XIX w. Przeważnie ich treść stanowiły kazania wygłaszane przez zakonników, ale znalazły się tam również druki – ulotne i pamiętniki. W czasie pracy przejrzała i opisała 21 paczek archiwalnych, poznając w ten sposób nazwiska dominikanów polskich oraz miejscowości, w których znajdowały się klasztory dominikańskie. W wykonaniu tego zadania służyła jej pomocą „Kartoteka biograficzna dominikanów polskich” oraz oraz inne materiały pomocnicze. Szybko odnalazła się w gąszczu informacji biograficznych.
Powierzone zadanie wykonała rzetelnie i dobrze, identyfikując zdecydowaną
większość rękopisów.

Kolejnym zadaniem była digitalizacja ksiąg rękopiśmiennych ze zbioru Ławry
Poczajowskiej. Praktykantka wykazała się sporą wiedzą z tego zakresu, dzięki czemu zadanie wykonane zostało poprawnie i sprawnie.

Ostatnie zadania wiązały się ze zbiorem rękopisów nowożytnych (pomoc w
mierzeniu konkretnych jednostek, transport z Pracowni Konserwacji ANK oraz
pomoc w skontrum po konserwacji). Dzięki temu poznała ten typ dokumentów
(rękopisy szyte w tomy oprawne), możliwe błędy wynikające z inwentaryzacji (błędy błędy pomiarowe), a także metody przechowywania i zabezpieczanie tego typu dokumentów (część rękopisów jest po konserwacji, część przed).

Pani Amelia Krasucka w trakcie trwania praktyki wykonywała wszelkie
powierzone zadania chętnie oraz bardzo dokładnie i sumiennie, wykazując spore zaangażowanie w pracę. Do Archiwum przychodziła zawsze punktualnie. Wykazała się dobrą znajomością teorii archiwalnej i praktycznym jej zastosowaniem. Na bieżąco konsultowała z pracownikami Archiwum wątpliwości pojawiające się w czasie pracy.

Adrian Cieślik